Express-Miejski.pl

Dwoje radnych nie udzieliło absolutorium pani burmistrz

Czerwcowe spotkanie radnych fot.: bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Na sesji miejskiej o fatalnej sytuacji szpitala w Strzelinie i bezpieczeństwie na rondzie im. Zesłańców Sybiru. Długo debatowano też o budżecie.

Na początku podziękowano Lidii Widelskiej - pracownikowi biblioteki za wieloletnią pracę, doświadczenie i wkład w rozwój placówki w Strzelinie. Niedawno pani Lidia została podwójną laureatką prestiżowych nagród i odznaczeń m.in. od marszałka województwa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Radni poznali też nowego komendanta policji Marka Pelczara.

- Pełnię służbę od 23 lat. Przez ostatnie cztery lata w komendzie we Wrocławiu nadzorowałem obszar i bezpieczeństwo ruchu drogowego w całym województwie dolnośląskim. W najbliższym czasie policja będzie modyfikowała rolę dzielnicowych – mówił Marek Pelczar.

W dalszej części poruszano wiele tematów. Urząd Miasta i Gminy w Strzelinie wysłał już dwa pisma do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Chodzi o wzmożony ruch ciężarówek w mieście. Niedawno jeden z tirów na holenderskich numerach uszkodził pojemnik na śmieci, znak drogowy i infrastrukturę na rondzie im. Zesłańców Sybiru. Burmistrz Dorota Pawnuk zaapelowała do GDDKiA o naprawę źle zaprojektowanego ronda. Szefowa gminy mówiła też o remoncie zbiorników retencyjnych w Białym Kościele i lokalnym programie rewitalizacji. Gmina Strzelin chce się pozbyć linii kolejowej w gminie Kondratowice.

- Wysłaliśmy już w tej sprawie pisma do sejmiku i Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu – mówiła Dorota Pawnuk.

Poruszono sprawę remontu dworca PKS. Opracowano plan remontu i pomyślano o lokatorach, którzy będą mogli normalnie mieszkać w budynku. Odnośnie firm przewozowych pani burmistrz zadeklarowała, że firmy te nie będą miały zbyt wysokich stawek opłat. To spowoduje, że przedsiębiorcy nie przeniosą się do sąsiednich gmin. Na sesji mówiono o złej sytuacji finansowej szpitala. Padł pomysł, aby przeprowadzać dobrowolne zbiórki pieniędzy na ratowanie placówki. Sprawa ma być poruszona na czwartkowej sesji w starostwie. W dalszej części radni zapoznali się ze sprawozdaniem finansowym budżetu za 2015 rok. Pozytywnie oceniła go Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu. Dwoje radnych miało zastrzeżenia odnośnie wydawania publicznych pieniędzy przez Centrum Usług Komunalnych i Technicznych (CUKiT) w Strzelinie.

- Dlatego nie udzielę absolutorium pani burmistrz za wykonanie budżetu za rok 2015 – oświadczył radny Julian Kaczmarek.

Ostatecznie uchwała przeszła większością głosów.

- Jeżeli doszło do nadużyć i niegospodarności w CUKiT-u, to wyjaśnianiem nieprawidłowości zajmują się odpowiednie organy – podsumowała Dorota Pawnuk.

W dalszej części radni głosowali nad resztą uchwał.

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA