Express-Miejski.pl

W Wiązowie i Górce Sobockiej nieznany sprawca okradł staruszki. Apel policji

[zdjęcie ilustracyjne] fot.: policja

Funkcjonariusze apelują, aby nie ufać obcym. Oszuści coraz częściej podają się za policjantów, funkcjonariuszy CBŚ i urzędników.

83-letnia mieszkanka Wiązowa zawiadomiła policję, że złodziej wykorzystał jej chwilową nieobecność w mieszkaniu, wszedł do pokoju przez otwarte drzwi i zabrał z szafki pieniądze w kwocie 700 zł . Podobnie było w Górce Sobockiej, gdzie nieznany mężczyzna przyszedł do 80 – latki. Zaproponował on staruszce wyminę baterii w aparacie słuchowym oraz zwrot pieniędzy z funduszu za aparat.

- Następnie poprosił o wodę i skorzystał z toalety za zgodą właścicielki. W chwili gdy kobieta przynosiła wodę mężczyzna z szafy w kuchni ukradł portfel z pieniędzmi w wysokości 700 zł – informuje Ireneusz Szałajko ze strzelińskiej policji.

Zdaniem funkcjonariuszy oszuści coraz częściej wyłudzają od seniorów pieniądze. Robią to w wyrafinowany sposób podając się np. za członka rodziny. Dla wywarcia większego wrażenia sprawcy podszywają się za urzędnika jakiejś instytucji. Wmawiają również ludziom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami. a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy.

- Prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nigdy też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji – informuje Paweł Petrykowski z dolnośląskiej policji.

Na co należy zwrócić uwagę:

Reagujmy, kiedy widzimy lub mamy sygnały, że ktoś podejrzany kręci się w pobliżu naszego krewnego, sąsiada albo miejsca jego zamieszkania.

Zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza niepokój.

Zapiszmy numer rejestracyjny pojazdu, którym się taka osoba porusza.

Podzielmy się wiedzą o sposobie działania sprawców z osobami najbardziej zagrożonymi - seniorami. Ostrzeżmy ich, nim będzie za późno.

W trosce o Państwa bezpieczeństwo apelujemy, aby nie przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące.

Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.

bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA