Express-Miejski.pl

Dotacje na remont wieży, świetlicy i biblioteki

Rynek w Wiązowie. Za dotacje ma zostać wyremontowana wieża ratusza fot.: UMiG Wiązów

Są pieniądze na remont wieży ratusza w Wiązowie i modernizację zabytkowej świetlicy w Zarzycy. Dotację od marszałka otrzymał również Strzeliński Ośrodek Kultury.  

Kilka dni temu Zarząd Województwa Dolnośląskiego zatwierdził wyniki konkursów „Dziedzictwo kulturowe”. Łącznie 29 projektów z całego Dolnego Śląska otrzyma dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na rewitalizację zabytków. Ponad 703 tysiące dotacji otrzyma gmina Wiązów na remont wieży ratusza i przebudowę hełmu. Całość będzie się wiązać z modernizacją i przebudową rynku.
- Ratusz od lat nie był remontowany a w końcu to wizytówka Wiązowa. Mam nadzieję, że po modernizacji wieży całość będzie lśnić. Na razie wycięto stare drzewa wokół ratusza. Starówka ma zostać w całości przebudowana. Za remontem jest chyba większość mieszkańców – mówi Anna Bednarz, mieszkanka Wiązowa.
To nie koniec. W pobliżu przystanku PKS powstać ma zdrój uliczny. Atrakcją ma być również udostępniona wieża widokowa. Dotację w kwocie blisko 350 tys. otrzyma gmina Kondratowice na remont zabytkowej świetlicy i biblioteki w Zarzycy. Kwotę ponad ponad 311 tys. zł otrzyma Strzeliński Ośrodek Kultury na zakup nowoczesnych rzutników i ekranów 3D. Sprzęt trafi do izby muzealnej przy ulicy Brzegowej w Strzelinie. Bogatsza oferta ma zachęcić turystów do zwiedzenia zabytkowego obiektu dawnej Kaplicy św. Jerzego, w którym znajduje się izba.
- 70 mln dotacji będzie kierowane do samorządów, stowarzyszeń i osób prywatnych. Generalnie opieką obejmujemy wszystkie zabytki z województwa dolnośląskiego. Największe dofinansowanie, ponad 8 mln złotych przyznano na rozpadające się mury obronne dla Lwówka Śląskiego – mówił na konferencji prasowej marszałek Cezary Przybylski.
W sumie do urzędu marszałkowskiego wpłynęło 77 projektów o wartości blisko 260 mln zł na kwotę dofinansowania ponad 187 mln zł.

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA