Express-Miejski.pl

Saperzy likwidują pociski artyleryjskie i granaty

Likwidacja niewybuchów na poligonie fot.: SM

Poniemiecki pocisk artyleryjski znaleziono w rowie melioracyjnym w Karnkowie. Inne niewybuchy rolnicy odkopali na polach w Białobrzeziu i Brzozie.  

Od początku roku saperzy trzy razy byli wzywanie do niewybuchów w powiecie strzelińskim. Na początku stycznia patrol rozminowania z Brzegu interweniował w Karnkowie (gmina Przeworno), gdzie podczas prac melioracyjnych w rowie znaleziono pocisk artyleryjski kalibru 75 milimetrów.
- Był to niewybuch produkcji radzieckiej, których sporo leży na tym terenie. Podczas wojny przez powiat strzeliński przechodził front. Oczywiście znajdujemy też granaty ręczne i amunicję niemiecką – mówi Artur Adasik, dowódca patrolu rozminowania brzeskiej brygady saperów.
W lutym podczas prac ziemnych na polach w Brzozie (gmina Borów) i w Białobrzeziu (gmina Kondratowice) rolnicy wykopali granaty moździerzowe.
- W pocisku o kalibrze 80 milimetrów znajduje się około ośmiuset gram trotylu. To ilość, która może zabić wielu ludzi. Wszystkie znalezione niewybuchy miały wadliwe zapalniki – dodaje Artur Adasik.
W październiku 2016 podczas budowy drogi do Przeworna operator koparki odkopał 120 kg materiałów wybuchowych. Były to niemieckie saperskie ładunki malinitu (trójnitrofenolu) oraz ammonalu.
- Pod koniec wojny trotyl był materiałem deficytowym więc zastępowano go saletrą amonową lub kwasem pikrynowym. Znalezione ładunki miały formę sprasowanych lasek. Tuż obok leżały miny przeciwtransportowe, które są bardzo niebezpieczne – mówi inny saper.
Skład zlokalizowany był przy przepuście, gdzie podczas II wojny światowej znajdował się most. Miał on zostać wysadzony w momencie wjazdu radzieckich czołgów do Przeworna. Wszystkie niewybuchy zlikwidowano na poligonie 1. Brzeskiego Pułku Saperów imienia Tadeusza Kościszko w Brzegu .

Jacek Bomersbach

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Saperzy likwidują pociski artyleryjskie i granaty

    2017-04-06 10:43:46

    gość: ~janek

    ostatnio dodany post

    ciekawe ile jeszcze lat takie coś będzie znajdywane, nawet nie wiemy po czym stąpamy

REKLAMA


REKLAMA