Express-Miejski.pl

Nie ufaj ludziom na necie. Oto 12 zasad bezpieczeństwa

[zdjęcie ilustracyjne] fot.: policja

Policja w Strzelinie opublikowała zasady korzystania z internetu. Przygotowano je głównie z myślą o dzieciach i młodzieży.  

Zapamiętaj:

1. Należy włączać komputer tylko wtedy, gdy ktoś z dorosłych domowników jest w domu.
2. Nie należy ufać osobie przypadkowo  poznanej przez internet. Nigdy nie ma pewności ile tamta osoba ma lat, nawet jeśli o tym pisze.
3. Nie należy spotykać się z osobami poznanymi przez internet.
4. Gdy coś korzystającego zaniepokoi lub przestraszy, należy wyłączyć monitor (może być włączona kamerka) i powiedzieć o tym dorosłemu.
5. Nie należy  zdradzać przez internet  swojego imienia ani adresu, szkoły do której się chodzi , numeru telefonu i innych wrażliwych danych.
6. Należy wymyślić sobie ciekawy nick, czyli internetowy pseudonim. Nie podawać w nim daty urodzenia ani wieku, lepiej żeby nikt obcy nie wiedział ile się ma lat. Można wykorzystać np. imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki. Użyć swojej fantazji.
7. Używać komunikatorów tylko do kontaktów ze znajomymi, o których wiedzą  rodzice. Z komunikatorów i czatów korzystają również osoby o złych zamiarach i trzeba być bardzo ostrożnym.
8. Przed wysłaniem wiadomości należy kilka razy się zastanowić, ponieważ kiedy się kliknie „wyślij” (esemes lub mejl), nie można już tego cofnąć.
9. Nie należy w internecie używać brzydkich słów. Powinno się traktować innych tak, jak by się samemu chciało traktować.
10. Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów, np. w szkole. Nie należy zapominać o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami i internetem.
11. W internecie są programy do filtrowania niepożądanych treści które można ściągnąć i zainstalować na komputerze.
12. W przypadku podobnych sytuacji  rad udzielają również pedagodzy w placówkach oświatowych i poradniach.

bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA