Express-Miejski.pl

Tragiczne statystyki chorób serca. Czy pomoże profilaktyka?

Badania robiono również w świetlicach, do których przyjeżdżały mobilne laboratoria fot.: KK

Ze statystyk wynika, że w powiecie strzelińskim choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów. Wdrożono projekt, który ma ograniczyć umieralność.

Najczęstszymi przyczynami chorób są: nadciśnienie tętnicze, uszkodzenie zastawek, wrodzone wady, choroby mięśnia sercowego oraz migotanie przedsionków. Do tego używki, otyłość i cukrzyca. W Polsce szacuje się, że cierpi z tego powodu ok. 800 tys. osób. Częstość występowania choroby wiąże się z wiekiem i wzrasta szczególnie szybko u osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Aby ograniczyć fatalną statystykę w 2015 roku powiat strzeliński uruchomił program profilaktyczny.
- Projekt jest wielowarstwowy i zakłada kilka działań. Uruchomiono bezpłatne badania dla mieszkańców powiatu. Kontrolowany był poziom cholesterolu we krwi i robiony wywiad z pacjentem. Ten etap badań już zakończyliśmy. Wzięło w nim udział pięć tysięcy osób – mówi Katarzyna Kulesza, koordynatorka programu.
Darmowe badania można było zrobić w Strzelińskim Centrum Medycznym oraz w świetlicach w powiecie, do których jeździły tzw. mobilne laboratoria. Celem pierwszego etapu było wyłonienie docelowej grupy ludzi, która ma problemy z sercem. Wyniki badań weryfikowali kardiolodzy. Łącznie z całego powiatu wybrano 1708 zagrożonych osób.
- Wszystkie osoby przebadane otrzymały wyniki. Mieszkańców z najwyższej grupy ryzyka poinformowano, że zostały zakwalifikowane do drugiego etapu programu. Ruszył on w marcu tego roku – dodaje koordynatorka.
W Strzelinie jest słaby dostęp do kardiologów, dlatego grupie ludzi „podwyższonego ryzyka” ułatwiono wizyty. Mają oni m.in. badania przesiewowe i kierowani są na EKG i USG serca. Całość kończy się wizytą kontrolną, gdzie lekarz weryfikuje wszystkie wyniki badań i wydaje zalecenia. Projekt potrwa do końca kwietnia. Zdaniem lekarzy niewydolność serca w Polsce ma charakter epidemii. Częstym powodem chorób są papierosy, alkohol, brak ruchu, stres i niehigieniczny tryb życia.
- Recepta jest prosta. Należy regularnie wykonywać zalecone przez lekarza badania, które pozwalają kontrolować chorobę i prowadzić higieniczny tryb życia. Przez higieniczny tryb życia trzeba rozumieć regularne wykonywanie gimnastyki, prawidłowe odżywianie się, ograniczenie spożycia soli, unikanie stresu, przeziębień i zakażeń, regularne szczepienia przeciwgrypowe – informuje Grzegorz Kidawa, lekarz kardiolog.
Niewydolność serca jest najczęstszą przyczyną pobytu w szpitalu u chorych powyżej 65 roku życia. W Europie na niewydolność serca choruje 15 milionów ludzi.

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA