Express-Miejski.pl

Jedenastu nowych ludzi w młodzieżowej drużynie pożarniczej

Spotkanie w gminie ze strażakami fot.: UMiG

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiązowie przestawili statystki swoich akcji. W spotkaniu wzięli udział młodzi druhowie oraz władze gminy.

Zebranie trwało około 2 godziny. Komendant OSP Wiązów Paweł Dawidowicz omówił funkcjonowanie jednostki oraz działania, jakie podejmowali strażacy w 2016 roku. Do udziału zaproszono burmistrza Wiązowa Jerzego Krochmalnego i Krzysztofa Dobrowolskiego z Państwowej Straży Pożarnej w Strzelinie. Rok temu strażacy z Wiązowa wyjeżdżali do pożarów 43 razy. Ponad osiemdziesiąt razy interweniowali w tzw. miejscowych zagrożeniach.
- Miejscowe zagrożenie - to inne niż pożar zdarzenia np. klęski żywiołowe, zabezpieczania wypadków i inne sytuacje, w których dochodzi do zagrożenia życia. Do miejscowych zagrożeń należy też usuwanie z jezdni drzew powalonych przez wichurę – tłumaczy jeden ze strażaków.
OSP uczestniczy też w przygotowaniu wielu imprez np. dożynek lub kolejnych edycji konkursu „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Mundurowi uczą w szkołach pierwszych zasad udzielania pierwszej pomocy. Na lekcjach pokazowych w gimnazjum uczniowie poznali obsługę automatycznego defibrylatora (AED).
- Miłym akcentem było wręczenie druhom z młodzieżowej drużyny pożarniczej - mundurów. Nowi druhowie nie mogą, jednak brać udział w akcjach gaśniczych do ukończenia 18 lat. Tak stanowią przepisy – podkreśla Natalia Trzynoga z magistratu w Wiązowie.
W maju 2016 na terenie dawnej suszarni zbóż zorganizowano duże ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze. Wzięły w nich udział jednostki m.in. z Jutrzyna, Łojowic, Nowolesia, Wiązowa oraz drużyna z Powiatowej Grupy Wsparcia Ratowniczego z Oławy. Ćwiczono ewakuację poszkodowanych z zadymionych pomieszczeń, pomoc rannym w pozorowanym wypadku drogowym oraz udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA