Express-Miejski.pl

Od 15 maja rusza inwentaryzacja eternitu w gminie

Eternit może usuwać tylko wyspecjalizowana firma fot.: GD

Po domach będą chodzić ankieterzy z przypiętymi widocznymi identyfikatorami. Gmina prosi o współpracę i przekazywanie im rzetelnych informacji.

Inwentaryzację przeprowadzi firma Eko-Team ze Zgorzelca. Pracownicy będą mieć ze sobą oryginał upoważnienia podpisany przez burmistrz Dorotę Pawnuk. Każdy ma posiadać ważny identyfikator z imieniem i nazwiskiem.
- Jednocześnie zwracamy się do wszystkich mieszkańców z prośbą o udzielenie pełnych informacji ankieterom i udostępnienie swoich posesji do spisu z natury – informuje burmistrz.
Zgodnie z prawem (rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 2010 roku) na właścicielu posesji spoczywa obowiązek spisu wyrobów azbestowych. Eternit zawierający szkodliwy azbest był najczęściej stosowanym na wsi materiałem, którym pokrywano dachy. Jest trwały, niepalny, odporny na działanie kwaśnych deszczy i mrozu. Ma też inne zalety np. dobrą wytrzymałość, giętkość, niskie przewodnictwo cieplne i elektryczne. Jednak płyty z eternitu zawierają azbest, który powoduje raka płuc i inne śmiertelne schorzenia. Produkcja wyrobów azbestowych została zakazana w Polsce w 1998 roku. Unia Europejska wprowadziła całkowity zakaz stosowania azbestu od 2005 roku.
Polski Rządowy Program Usuwania Azbestu rozpoczął się 2002 roku. Jednak do tej pory usunięto u nas tylko 10 procent wyrobów zawierających azbest. Szacuje się, że na terenie całego kraju zalega jeszcze około 13 mln ton eternitu.
Więcej informacji można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Strzelinie. Kontakt z ankieterami - Sebastian Kulikowski tel. 691 015 026.

bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA