Express-Miejski.pl

Doradcy energetyczni będą spotykać się z sołtysami

Spotkanie w urzędzie fot.: bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Chcesz wymienić swój stary piec węglowy? Pomoże ci w tym gmina. W maju uruchomiono specjalny program ograniczający emisję trucizn do środowiska.

Pierwsze spotkanie na temat wdrażania „Programu Priorytetowego Ograniczenia Niskiej Emisji” zorganizowano w strzelińskim magistracie. Głównym celem programu jest ochrona środowiska poprzez np. wymianę starych urządzeń grzewczych.
- Największa grupa zanieczyszczeń pochodzi z tzw. piecuchów w gospodarstwach domowych. Najbardziej ekologiczne i wydajne jest ciepło pochodzące z sieci gazowej. W miejscowościach, w których nie ma takiej sieci trzeba zastosować rozwiązania indywidualne np. kotły na biomasę – tłumaczy Piotr Ner, doradca energetyczny przy Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW).
Program ruszył w maju. Poprzez współpracę z gminą w poszczególnych miejscowościach będą organizowane spotkania z sołtysami.
- Przedstawimy im konkretne działania programu i wytłumaczymy, co należy robić krok po kroku, aby wymienić piec. Tego oczekują mieszkańcy – dodaje Piotr Ner.
Program ma być wdrażany do 2023 roku. Zainteresowane są nim samorządy, wspólnoty mieszkaniowe i pojedynczy mieszkańcy. Na spotkaniu przedstawiciele WFOŚiGW mówili co zrobić, aby ciepło z domów się nie marnowało. Fundusz może też doradzić pod względem rozwiązań technicznych w różnych sprawach np. modernizacji oświetlenia lub ograniczenia emisji szkodliwych substancji do powietrza.
- To gminy w imieniu mieszkańców będą składać wnioski na dofinansowanie. Beneficjentami są głównie gminy i wspólnoty mieszkaniowe. Program będzie realizowany na całym Dolnym Śląsku – poinformowała Anita Luda z WFOŚiGW.
Co zrobić, aby wymienić swój stary piec węglowy? W pierwszej kolejności należy odwiedzić urząd gminy. W każdym magistracie znajduje się komórka zajmujących się ochroną środowiska. Tam dowiemy się, co należy zrobić krok po kroku. Informacje można też uzyskać w siedzibie wrocławskiego funduszu przy ulicy Jarzębinowej 24.

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA