Express-Miejski.pl

W Rynku staną stylizowane latarnie, hydranty i kosze na śmieci

Tematem przewodnim sesji był remont Rynku fot.: bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Na sesji o przebudowie Rynku i modernizacji wieży ratusza. Na pytania radnych odpowiadał szef firmy remontowej, która będzie wymieniać nawierzchnię.

W trakcie remontu placu Wolności przebudowany zostanie istniejący układ drogowy. Nowy wokół ratusza będzie jednokierunkowy (szerokość jezdni 6 metrów). Kamienie nawierzchni mają być nowe. W obrębie rynku powstaną 124 miejsca parkingowe, w tym osiem dla niepełnosprawnych. Między ulicą a chodnikiem postawione zostaną stylizowane słupki odgradzające.
- Chodniki będą podwyższone o jakieś 8-10 centymetrów w porównaniu z jezdnią i miejscami parkingowymi. Przy wejściu do ratusza wybudowana zostanie pochylnia dla niepełnosprawnych. Podczas remontu odbywać się będą posiedzenia rady budowy. Na nich mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje uwagi – tłumaczy Jerzy Krochmalny, burmistrz Wiązowa.
Wymieniana zostanie też sieć wodociągowa. W trakcie będą robione przyłącza do poszczególnych posesji. W ramach małej architektury powstanie zdrój uliczny. Stare hydranty zostaną wymienione na nowe (stylizowane). W międzyczasie energetyka wymieni sieć elektryczną zasilającą budynki i oświetlenie uliczne.

Prace mogą wstrzymać archeolodzy

W Rynku powstaną również stojaki na rowery, nowe nasadzenia drzew i ozdobna kamienna studnia przykryta stalową kratą. Stylizowane będą również latarnie i kosze na śmieci. O szczegółach mówił Piotr Zbyl, prezes firmy remontowej. Radny Maciej Grzęda pytał o sieć gazową i przyłącza do budynków.
- W trakcie rozpoczęcia inwestycji mamy obowiązek powiadomić gazownię o planowanych pracach. W terenie organizuje się tzw. spotkania robocze i ustala osoby odpowiedzialne. Często pracownicy gazowni sami weryfikują stan techniczny rur. Zapewniam, że wszystko na bieżąco będzie monitorowane – przekonywał Piotr Zbyl.
Termin rozpoczęcia prac – koniec czerwca. Przypuszczalny termin zakończenia – wrzesień 2018. Radna Daniela Oleksiewicz pytała o doświadczenie inwestora.
- Mamy dwudziestoletnie doświadczenie w rewitalizacji miast w całej Polsce. Prowadziliśmy prace m.in. w Sieradzu, Głuchołazach czy w Murowanej Goślinie. Mam nadzieję, że pod nawierzchnią rynku nie kryją się skarby kultury łużyckiej, bo wykopaliska archeologiczne wstrzymałyby prace na wiele miesięcy – mówił Piotr Zbyl.
W dalszej części mówiono o modernizacji hełmu ratusza. Wymienione mają zostać drewniane stropy i dach kopuły, który będzie wyłożony blachą miedzianą.

Alba za wszelką cenę chce wywozić śmieci

Wieża zostanie dostosowana dla turystów, którzy będą mogli podziwiać widoki. Wymieniona zostanie też elektryka i stolarka okienna. W przyszłym tygodniu ma zostać podpisana umowa na wykonanie remontu. W trakcie sesji burmistrz poinformował, że firma Alba złożyła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie w sprawie przetargu na odbiór śmieci. Alba chce, aby gmina Wiązów, jako organizator przetargu się z nią rozliczała. Firma oczyszczająca kwestionuje również zasady oceniania ofert złożonych w przetargu.
- W czwartek z radcą prawnym jedziemy do Warszawy. To niedopuszczalne, aby Alba mówiła nam, jak mamy się rozliczać. Argumentów mamy sporo i jesteśmy przygotowani na spotkanie w Krajowej Izbie Odwoławczej - opowiadał burmistrz.
W punkcie dotyczącym udzielenia dotacji na prace konserwatorskie w gminie Wiązów, sekretarz Agnieszka Puzyniak poinformowała, że wpłynęło pięć wniosków. Pieniądze na prace restauratorskie otrzymają parafie: św. Franciszka w Jutrzynie, parafia św. Michała Archanioła w Jaworowie, parafia św. Andrzeja Apostoła w Kucharzowicach, parafia Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej w Witowicach i parafia św. Mikołaja w Wiązowie.

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA