Express-Miejski.pl

Gminy dają pieniądze na remonty kościołów

Umowę w imieniu gminy podpisała Dorota Pawnuk i proboszcz Krzysztof Romaniuk (w środku) fot.: UG

Niedawno gmina Strzelin przekazała 60 tys. zł na wykonanie izolacji kościoła w Prusach. Urzędnicy dofinansują też wykonanie remontu elewacji świątyni w Brożcu.

Około sześćdziesiąt tysięcy z budżetu gminy otrzyma parafia św. Wawrzyńca w Prusach. Kilka dni temu w strzelińskim magistracie podpisano z proboszczem  Krzysztofem Romaniukiem. Pieniądze zostaną będą przeznaczone na montaż izolacji przeciwwilgociowej i drenażu oraz odprowadzenia wód opadowych. Oprócz tego wyremontowane zostanie wejście boczne i schody w zabytkowej świątyni w Karszowie.
- Kościół w Karszowie to nie jedyny obiekt, który skorzysta z gminnego programu ochrony zabytków. Gmina dofinansuje również remont elewacji kościoła w Brożcu oraz dokumentacji techniczno-konserwatorskiej modernizacji elewacji świątyni w Żeleźniku – informuje jeden z urzędników. O przyznaniu środków zdecydowali radni na wniosek burmistrz Doroty Pawnuk.
Dofinansowanie na prace konserwatorskie i roboty budowlane otrzymają również kościoły w gminie Wiązów. Parafia w Jutrzynie złożyła wniosek na prace restauratorskie dziewiętnastowiecznego obrazu przedstawiającego ukrzyżowanie. Parafia ubiegała się o kwotę 5 tys. złotych. Kościół parafialny w Jaworowie otrzyma 7 tys. złotych na remont polichromowanej ambony.
- Kolejny wniosek złożyła parafia pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła w Kucharzowicach na wykonanie prac przy rzeźbie aniołka z 1803 roku. Parafia ubiegała się o dotację w kwocie czterech tysięcy złotych – mówi Agnieszka Puzyniak, sekretarz gminy Wiązów.
Pieniądze otrzymają również parafie w Witowicach (na prace konserwatorskie ołtarza głównego i płaskorzeźbę Ducha Świętego) oraz parafie w Wiązowie i Starym Wiązowie.

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA