Express-Miejski.pl

Jakie remonty dróg powiat planuje w tym roku?

W tym roku powiat wyremontuje m.in. drogi wojewódzkie [zdjęcie ilustracyjne] fot.: SDiK

Starostwo ma pod sobą 400 km dróg powiatowych. Wiele z nich wymaga remontu. Jednak, w tym roku przewidziano mniej pieniędzy na roboty niż rok temu.  

Zdaniem wicestarosty Aleksandra Ziółkowskiego powiat ma ograniczone możliwości finansowe. Nie narzuca podatków a pieniądze głównie wpływają do kasy z subwencji, dotacji i opłat. W rezultacie środków jest zbyt mało, aby przeznaczyć je na modernizację wszystkich dróg i chodników.
- Staramy się robić to, co w naszej mocy. W tym roku planujemy inwestycje na drogach wojewódzkich. Dlaczego? Bo województwo zaproponowało nam bycie inwestorem zastępczym. Dla dobra mieszkańców przyjęliśmy tę ofertę. Wytypowaliśmy drogi, które wymagają remontu – mówi wicestarosta.
W tym roku starostwo na remonty dróg wojewódzkich posiada kwotę 2 mln zł. Ponad milion trzysta 40 tys. przeznaczy na prace w obrębie ulicy Wolności w Strzelinie.
- Nie jest to kwota przesadzono, bo to ważna inwestycja w sercu miasta. Prace planowane są od ronda do skrętu na Wrocław i Oławę, gdzie również powstanie rondo. Jest szansa, że w tym roku uda się to zrobić – dodaje Aleksander Ziółkowski.
Odcinek, który ma być remontowany jest „naszpikowany” podziemną infrastrukturą m.in. sieć wodociągowa, energetyczna i gazowa. Jest pewne, że firmy, do których należą instalacje będą w trakcie prac ziemnych chciały zrobić przegląd. To może opóźnić roboty. Na ulicy Wolności panuje największy ruch, dlatego jest ona w fatalnym stanie technicznym. Kolejna przebudowa jezdni planowana jest na ponad 300-metrowym odcinku w Chociwelu. Prace mają kosztować 660 tys. zł. Jednak kluczowa inwestycja dla powiatu ma ruszyć w Gościęcicach. Prace prawdopodobnie ruszą latem. Wykonany zostanie kilometr drogi z kanalizacją burzową, chodnikami i wjazdami na posesje. Na remont przeznaczono prawie 1 mln 700 tys. zł. (połowę pokryje skarb państwa w ramach programu przebudowy dróg lokalnych, resztę powiat i gmina Strzelin).
- Ruszyła też przebudowa chodnika w Białym Kościele. Przylega do kościoła i prowadzi do szkoły, dlatego zależało nam na tej inwestycji. Tu również współpracujemy z gminą – podkreśla wicestarosta.
Koszt 50 tys. zł. Połowa pochodzi z dotacji gminy Strzelin. Resztę funduszy powiat chce przeznaczyć na zakup sprzętu, który ma służyć do bieżącego utrzymania dróg zimą i latem. Starostwo ma kupić kosiarkę do koszenia trawy na poboczach (30 tys. zł) i opryskiwacz (4 tys. zł).

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA