Express-Miejski.pl

W młynie ćwiczyli trudne warunki pokonywania stresu

Ćwiczenia "Młyn 2017" fot.: fb/osp

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Strażacy musieli ratować samobójcę, uspokoić jego żonę, która była w szoku i ratować ciężko ranną dziewczynkę. To scenariusz ćwiczeń „Młyn 2017”.

Ćwiczenia zorganizowano w budynku młyna gospodarczego w Wiązowie. Wzięło w nich udział kilkudziesięciu strażaków z powiatu strzelińskiego, Wrocławia i grupa wsparcia z Oławy. Scenariusz zakładał m.in. ratowanie motocyklisty rannego w wypadku i dotarcie do osoby podtrutej dymem w czasie pożaru.
- Strażak musiał dotrzeć do osoby nieprzytomnej w aparacie ochrony dróg oddechowych. Za pomocą urządzenia dymotwórczego używanego w teatrach zadymiliśmy pomieszczenie. Widoczność była na około 20 cm. Wszystko po to, aby strażacy mogli pokonać stres i zobaczyć prawdziwe warunki w zadymionym mieszkaniu – mówi Paweł Dawidowicz, komendant OSP w Wiązowie.
Równie trudne były też inne scenariusze. Strażacy musieli ratować samobójcę, który z powodu kłótni z żoną powiesił się pod mostem. Kobieta trzymała na rękach małe dziecko i była w szoku. Strażacy musieli ją uspokoić. Mundurowi musieli ratować też nastolatkę, która spadając z wysokości nabiła się na metalowy pręt. Miała też inne obrażenia np. otwarte złamania. Jedno z ćwiczeń polegało na wyciąganiu za pomocą lin osoby, która wpadła do studni. Ewakuowano też człowieka za pomocą specjalistycznej drabiny.
- Strażacy musieli uporać się z poszkodowanymi oraz bardzo trudnymi warunkami, które panowały (wilgoć, ciemne pomieszczenie, trudna ewakuacja i spanikowana kobieta z niemowlęciem na ręku.  Wszyscy poradzili sobie doskonale. Na koniec serwowano grochówkę – tłumaczy jedna z ochotniczek Powiatowej Grupy Wsparcia Ratowniczego w Oławie.
Ćwiczenia zorganizowała Ochotnicza Straż Pożarna Wiązów przy wsparciu Państwowej Straży Pożarnej w Strzelinie, Specjalistycznej Jednostki Ratownictwa Wysokościowego (JRG 9) z Wrocławia oraz Powiatowej Grupy Wsparcia Ratowniczego z Oławy. Patronat nad wydarzeniem objął Jerzy Krochmalny - burmistrz Wiązowa.

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA