Express-Miejski.pl

Jacek Pałkiewicz: cudem uniknąłem egzekucji

Jacek Pałkiewicz na spotkaniu w bibliotece w Strzelinie fot.: bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

O sztuce przetrwania, niebezpiecznych sytuacjach w Dubaju i polskiej polityce opowiadał podróżnik Jacek Pałkiewicz na spotkaniu z mieszkańcami Strzelina.  

Twórca survivalu opowiadał o dramatycznych historiach podczas samotnego rejsu przez Atlantyk. Chcąc przeżyć przez trzy dni i trzy noce musiał wypompowywać wodę z łódki. Kiedy nastąpił kryzys - modlił się. Dzięki temu udało mu się przetrwać. W trakcie wypraw dochodziło do wielu groźnych sytuacji. W latach 70. Polak cudem uniknął śmierci.
- Pułapką był zamach stanu pod koniec lat siedemdziesiątych w Nigerii. Urządzono tam mieszkańcom egzekucję przez rozstrzelanie. Uratował mnie oficer, któremu dzień wcześniej w hotelowym barze stawiałem drinki. Jednak podczas wyjazdów zauważyłem, że większe zagrożenie życia istnieje w dużych miastach niż w najdzikszej dżungli – podkreślił podróżnik.
Jacek Pałkiewicz uznawany jest za twórcę survivalu – sztuki przetrwania w trudnych warunkach. Uczył kosmonautów tej strategii po wylądowaniu lądownika.
- Po otwarciu włazu kosmonauci muszą przeżyć za wszelką cenę, do chwili odnalezienia ich przez ekipy naziemne. W przeszłości zdarzyło się, że lądownik spadł na zamarznięte morze i kosmonauci ledwo przeżyli – mówił globtroter.
Pałkiewicz prowadził też zajęcia dla jednostek antyterrorystycznych, oficerów jednostki specjalnej Grom, policji i straży granicznej. Szkoli też kadry menadżerskie w przekraczaniu barier osobowości w warunkach krańcowego obciążenia. Podczas spotkania pokazano kilkuminutowy film – zdjęciowy kolaż ze światowych wypraw. Dziennikarz opowiadał też o życiu w bogatym Dubaju. Ujawnił, w jakich warunkach żyją robotnicy z Chin, którym obiecano pracę za 800 dolarów, tymczasem ich pensja wynosi dwieście dolarów. Po dwunastu godzinach pracy odpoczywają w hali na rozłożonych śpiworach. W Dubaju panuje monarchia absolutna. Prawo jest proste – złodziejowi obcina się rękę. Za cudzołóstwo kobieta karana jest często śmiercią. W trakcie podróży reporter napisał książkę pt. „Dubaj. Prawdziwe oblicze”. Ujawnione fakty nie spodobały się królowi i Pałkiewicza skazano na 8 lat więzienia (zaocznie). Polak przemierzył dziesiątki krajów świata i dobrze zna panujące tam zwyczaje. Na spotkaniu prezentował fotki z prezydentami - Wałęsą, Kwaśniewskim, Komorowskim i Dudą. Opowiadał o okolicznościach spotkań. W maju premier Beata Szydło spotkała się z władzami Chin i wzięła udział w konferencji podsumowującej budowę Nowego Jedwabnego Szlaku. Projekt ma być kluczowy dla przyszłości polskiej gospodarki. Ma on jednak wielu sceptyków. Pałkiewicz wspominał o kulisach rozmów. Na koniec odpowiadał na pytania publiczności. Spotkanie zorganizowano w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzelinie.

Jacek Pałkiewicz: reporter, eksplorator, odkrywca źródła Amazonki, od 40 lat przemierza peryferie świata. Jest powszechnie uznawanym autorytetem w dziedzinie sztuki przetrwania. Mieszka trochę we Włoszech, trochę w Polsce. W 1975 r. pokonał Atlantyk w roli dobrowolnego rozbitka. To 44-dniowe doświadczenie wykorzystali badacze z NASA, zainteresowani problematyką izolacji i granic ludzkiej wytrzymałości. Autor ponad dwudziestu książek i wielu opracowań. Od połowy lat 70. kierował wieloma wyprawami w poszukiwaniu ginących cywilizacji, niezwykłych zjawisk i ludzi. Przecierał szlaki na Borneo i Nowej Gwinei. Jest weteranem Sahary, poznał też najdalsze kresy Syberii.

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA