Express-Miejski.pl

Dodatkowe kursy pociągów będą współfinanasować gminy

Podpisanie listu intencyjnego u marszałka fot.: bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Gmina Strzelin zapłaci 33 tysiące złotych rocznie za uruchomienie dodatkowych połączeń kolejowych. Porozumienie w tej sprawie podpisano w urzędzie marszałkowskim.

We Wrocławiu burmistrzowie i wójtowie z 20 gmin podpisali porozumienie na uruchomienie dodatkowych kursów. W ciągu ostatnich trzech lat samorząd województwa zwiększył ilość połączeń ze 136 do 170. Obecnie, aż siedemdziesiąt procent ruchu kolejowego odbywa się na terenie tzw. Aglomeracji Wrocławskiej, w której skład wchodzi osiemnaście gmin m.in. Strzelin, Borów, Kąty Wrocławskie, Miękinia, Środa Śląska, Wołów, Oława.
- Zwiększenie częstotliwości połączeń na terenie aglomeracji będzie możliwe dzięki porozumieniu i współfinansowaniu przez poszczególne gminy. To wspólna inicjatywa niezależna od barw politycznych. Chcemy wyjść do przodu z projektem, który przełoży się na poprawę życia mieszkańców podwrocławskich gmin – mówi Jerzy Michalak, koordynator porozumienia.
Żadna z gmin leżących na trasie aglomeracji nie odmówiła współpracy. Od radnych, wójtów i burmistrzów będzie zależało, czy dworce i reszta infrastruktury kolejowej zostanie wyremontowana. Podpisane u marszałka porozumienie umożliwia gminom partycypację w kosztach.
- Padła propozycja, aby samorząd finansował w pięćdziesięciu procentach dodatkową pary pociągów. Mamy wstępne wyliczenia, że byłaby to suma 33 tys. zł. To nie jest porażająca kwota. Oprócz tego uruchamiając komunikację miejską dostosujemy ją do częstotliwości kursów, aby odpowiadało to naszym mieszkańcom – tłumaczy Dorota Pawnuk, burmistrz Strzelina.
Zdaniem Jerzego Michalaka głównym celem jest wyzwanie, jakim jest zapewnienie sprawnej komunikacji, która odpowiada oczekiwaniom mieszkańców. Zwiększenie dodatkowych połączeń jest dziś koniecznością.
- Od dawna zabiegałem o to, aby dodatkowe kursy uruchomić na trasie Wrocław – Wołów. Obecnie bardzo dużo ludzi z powiatu wołowskiego dojeżdża do stolicy Dolnego Śląska. Kolej to również oszczędność czasu. Godzinę 20 minut jedzie się samochodem z Wołowa do Wrocławia. Pociągiem jedzie się zaledwie pięćdziesiąt minut – podkreśla Dariusz Chmura, burmistrz Wołowa.

List intencyjny podpisali:
Jerzy Michalak, członek Zarządu Województwa i koordynator porozumienia
Andrzej Czechowski, zastępca burmistrza Bierutowa
Waldemar Grochowski, wójt gminy Borów
Andrzej Czech, zastępca wójta gminy Czernica
Halina Szydłowska, zastępca wójta gminy Długołęka
Bogdan Szczęśniak, burmistrz Jelcza-Laskowic
Antoni Kopeć, burmistrz Kątów Wrocławskich
Jan Marian Grzegorczyn, wójt gminy Miękinia
Arkadiusz Poprawa, burmistrz Obornik Śląskich
Michał Kołaciński, burmistrz Oleśnicy
Tomasz Frischmann, burmistrz Oławy
Jan Kownacki, wójt gminy Oława
Igor Bandrowicz, burmistrz Prusic
Lesław Kubik, zastępca burmistrza Siechnic
Dorota Pawnuk, burmistrz Strzelina
Marcin Nowakowski, zastępca burmistrza Środy Śląskiej
Marek Długozima, burmistrz Trzebnicy
Jakub Bronowicki, wójt gminy Wisznia Mała
Dariusz Chmura, burmistrz Wołowa
Robert Lewandowski, burmistrz Żmigrodu
Jan Żukowski, wójt gminy Żórawina

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA