Express-Miejski.pl

Starostwo chce wdrożyć nowoczesny system usług geodezyjnych

Chodzi o przejście z analogowego odczytu map na system elektroniczny - zapowiada wicestarosta fot.: bom

System Platforma Elektroniczna Usług Geodezyjnych (PEUG) ma ułatwić pracę geodetom. Zakłada ułatwienie dostępu do szukanych informacji i lepszą ewidencję terenu.

Projekt PEUG wprowadzają powiaty m.in. wrocławski, oławski, średzki, kłodzki i strzeliński. Dzięki niemu użytkownicy systemu w całym regionie będą mogli m.in. skorzystać z jednolitych portali obsługi klienta ułatwiających dostęp do szukanych informacji. Dodatkową korzyścią będzie również połączenie zasobów informacyjnych powiatów z zasobami województwa zgromadzonymi w Geoportalu Dolny Śląsk. Realizacja projektu ułatwi procesy inwestycyjne w województwie i sprawi, że korzystanie z informacji geodezyjnej w projektowaniu inwestycji będzie szybsze i sprawniejsze.
- Fizycznie PEUG to system komputerowy, który służy do usprawnienia działań wydziału geodezji. To dla nas ważne, bo jednym z naszych zadań są sprawy katastralne. Platforma elektroniczna jest częścią większego programu. Docelowo chodzi też o przejście z analogowego systemu odczytu map na elektroniczny – mówi Aleksander Ziółkowski, zastępca starosty strzelińskiego.
Cały projekt wart jest ponad 50 mln złotych, a kwota jego dofinansowania funduszami unijnymi przekracza ponad 43 mln złotych. Wdrażaniem projektu zajmuje się Związek Powiatów Województwa Dolnośląskiego a partnerami 23 dolnośląskie powiaty. Co to oznacza dla mieszkańców?
- Dolnoślązacy zyskają łatwy dostęp do informacji geodezyjnych za pośrednictwem internetu. Za realizację projektu w części organizacyjnej odpowiedzialny jest lider. W części dotyczącej poszczególnych powiatów - każdy z nich indywidualnie według swoich potrzeb – tłumaczy marszałek Cezary Przybylski.
Projekt PEUG jest zapisany w budżecie powiatu strzelińskiego na ten rok. Koszt wdrażania 1 mln 160 tys z czego 978 tysięcy ma pochodzić ze środków zewnętrznych.

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA