Express-Miejski.pl

Strzelińska policja apeluje: pływajcie w miejscach strzeżonych

[zdjęcie ilustracyjne] fot.: bom

Co roku młodzież kąpie się w niestrzeżonych kamieniołomach np. w Gęsińcu. W przeszłości dochodziło już do utonięć w różnych miejscach na terenie powiatu strzelińskiego.

W piątek 23 czerwca rozpoczną się wakacje. W trosce o ich bezpieczny przebieg apeluje Marek Pelczar - komendant policji w Strzelinie. Każdego lata funkcjonariusze w całym kraju odnotowują wiele tragedii z udziałem dzieci i młodzieży.
- Utonięcia, czy też inne przypadkowe sytuacje w których poszkodowanymi są właśnie najmłodsi powodują, że w trosce o własne życie i zdrowie należy przestrzegać kilku podstawowych zasad – informuje komendant.

Oto podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się w wodzie:

1. Kąp się tylko w miejscach strzeżonych przez ratowników.
2. Nie kąp, się gdy widzisz znak zakazujący kąpieli np. w kamieniołomach zaporach wodnych, w pobliżu kanałów i w piaskowniach.
3. Nie skacz do nieznanej wody ponieważ może okazać się np. zbyt płytka, co w takiej sytuacji grozi kalectwem lub głęboka z silnym prądem, który może doprowadzić do utonięcia.
4. Nie kąp się sam.
5. kąp się tylko w miejscach wyznaczonych. Nie wypływaj poza oznaczone kąpielisko.
6. Do wody można wejść, gdy na brzegu powiewa biała flaga. Kolor czerwony flagi oznacza zakaz kąpieli.
7. Przed wejściem do wody schłodź twarz, kark oraz klatkę piersiową, stopniowo zanurzaj się w wodzie - nigdy nie skacz do wody.
8. Nie kąp się po zjedzeniu posiłku lub gdy jesteś głodnya, po zmroku, gdy nadchodzi burza lub gdy występują silne prądy. Absolutnie nigdy pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
9. Gdy podczas pływania poczujesz skurcz mięśni - przyjmij wygodną pozycję i staraj się rozciągać mięsień. Jeśli zachłyśniesz się wodą utrzymuj twarz nad powierzchnią wody.

bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA