Express-Miejski.pl

W Gułowie rolnik wykopał pociski i granaty

Granaty ręczne. W środku RG-42 [zdjęcie ilustracyjne] fot.: Spec-Maj

Saperzy z Brzegu znaleźli na terenie gospodarstwa dwa granaty przeciwpiechotne RG-42 oraz pociski artyleryjskie produkcji radzieckiej.

Mieszkaniec Gułowa wydobywał ziemię do prac remontowych. Podczas kopania odnalazł skład pocisków artyleryjskich. Znajdował się on pod wiatą niedaleko domu. Po zauważeniu niewybuchów zawiadomił policję. Ustalono, że znalezisko z okresu II wojny światowej zagraża mieszkańcom. Na pomoc wezwano saperów.
- W pierwszy dzień znaleźliśmy dwa granaty przeciwpiechotne oraz piętnaście pociskiów artyleryjskich o kalibrze 75 mm. Na drugi dzień rolnik znalazł jeden pocisk. Przedmioty zostały wywiezione na poligon i zdetonowane – mówi Artur Adasik, dowódca patrolu saperów.
Granat RG-42 (zaczepny) zawiera ponad sto gram trotylu. Składa się z korpusu w kształcie cylindra, ładunku kruszącego i zapalnika. W granacie umieszczono naciętą taśmę odłamkową. W trakcie wybuchu odłamki (blaszki) lecą na odległość 20-30 metrów. Pociski artyleryjskie zawierają o wiele więcej materiału wybuchowego, a odłamki dolatują do ponad ośmiuset metrów.

bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA