Express-Miejski.pl

Starostwo likwiduje Powiatowe Centrum Dydaktyczne

Jeden z konkursów szkolnych wspomagany przez PCD fot.: PCD

Powiatowe Centrum Dydaktyczne (PCD) przy ulicy Staszica 5. działało od 2008 roku. Niestety brakuje pieniędzy na dalsze funkcjonowanie placówki.

Centrum powstało na mocy porozumienia z gminami Wiązów i Kondratowice. Jednak po pewnym czasie gminy wycofały się ze współfinansowania instytucji. Misją PCD było wspieranie szkół, placówek i nauczycieli w regionie w podnoszeniu np. kwalifikacji. Pedagogów wysyłano na rozmaite kursy aktualizujące wiedzę edukacyjną. Jednym z celów było wspiercie uzdolnionych uczniów ze szkół w powiecie i pedagogów.
- Obecnie pieniądze na utrzymanie PCD pochodzą tylko w powiatu strzelińskiego. Obecnie instytucja zatrudnia dwie osoby – dyrektora i księgowego. Uznaliśmy, że prowadzenie tej „szkieletowej” placówki nie ma sensu – informuje Aleksander Ziółkowski, zastępca starosty strzelińskiego.
Po wycofaniu się gmin kursy i szkolenia musiał pokryć powiat i zainteresowane szkoły, które w swoim budżecie mają niewielką pulę na ten cel. Niestety Powiatowe Centrum Dydaktyczne nie mogło finansować np. studiów podyplomowych. Decyzja o likwidacji PCD nie zależy tylko od starosty. Swój podpis musi też złożyć dolnośląski kurator oświaty. Na razie powiat czeka na jego ostateczną decyzję. W ciągu ostatnich lat centrum zorganizowało wiele szkoleń instruktażowych i warsztatów metodycznych. PCD mieściło się w budynku Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelinie.

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA