Express-Miejski.pl

Starostwo chce sprzedać dom dziecka za ponad 3 mln

Dom dziecka już wystawiono na sprzedaż. Cena 3 mln złotych fot.: bom

Pałacyk w Górcu jest za drogi w utrzymaniu. Sam remont drzwi kosztowałby 10 tys. złotych. Jeszcze droższe jest przystosowanie pomieszczeń do przepisów przeciwpożarowych.

Dom dziecka wchodzi w skład tzw. Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. Obecnie jest w nim ok. 30 dzieci z powiatu strzelińskiego. Wielu do placówki trafiło z rodzin, w których wcześniej pojawił się alkohol i narkotyki. Inną przyczyną było tzw. niewydolność wychowawcza lub choroby psychiczne rodziców. Według zaleceń Unii Europejskiej od przyszłego roku w tego typu placówkach będzie mogło mieszkać o połowę mniej dzieci. Zmiany wniósł również rządowy program Rodzina 500 plus.
- Od 2017 roku liczba dzieci przeznaczonych do domów dziecka i rodzin zastępczych radykalnie zmniejszyła się. Należy domniemywać, że przyczyną jest wprowadzenie programu pięćset plus. Rodzice mają więcej pieniędzy i mam nadzieję, że przełożyło się to na opiekę. Z tego powodu sądy rzadziej kierują maluchy do domów dziecka – mówi Aleksander Ziółkowski, zastępca starosty strzelińskiego. Wcześniej przeciwko zmianom lokalizacji placówki protestowali mieszkańcy Górca. Ostra dyskusja zaczęła się też na sesji podczas omawiania zmian w budżecie na rok 2017. Zdaniem radnego Norberta Raby planowane rozwiązania były nie do przyjęcia.
- Czy mieszkańcy Górca wiedzą o państwa planach? Na spotkaniu z lokalną społecznością 150-osobowa grupa ludzi protestowała przeciwko zamiarowi likwidacji domu dziecka. Obiecałem im, że do tego nie dojdzie. To teraz się zacznie – grzmiał radny.
Przeciwko liwidacji domu dziecka była również sołtys wsi. Mieszkańcy i dzieci „zżyli” się z domem. Od lat organizowano tam okolicznościowe imprezy m.in. Dzień Babci i Dziadka, Dzień Dziecka, mikołaj i inne. Jednak starostwo znalazło już nowy budynek, do którego trafią dzieciaki. To willa przy ulicy Orzeszkowej w Strzelinie.
- Jesteśmy po rozmowach z właścicielami. Podpisaliśmy stosowne umowy . Teraz czekamy na decyzję wojewody dolnośląskiego. Mam nadzieję, że dzieci przed rozpoczęciem roku szkolnego przeprowadzą się do nowej siedziby w Strzelinie. W mieście czeka na nich większa oferta atrakcji m.in.  basen, orlik, kino - tłumaczy wicestarosta.
Tymczasem już rozpoczęto procedury sprzedaży budynku w Górcu. Kwotę wyceniono na ponad trzy mln złotych. Grubo ponad hektar ma teren wokół zabytku. Ogłoszenia o sprzedaży pojawiły się w prasie. Na razie chętnych nie ma.

Jacek Bomersbach

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Starostwo chce sprzedać dom dziecka za ponad 3 mln

    2017-06-27 12:51:28

    gość: ~Lulek

    Jaka willa to dom jednorodzinny 3 pokoje na górze i jeden w piwnicy to skandal żeby dzieci w piwnicy trzymać ten dom ma 174m powierzchni użytkowej a całkowitej 120i tam chcą dzieci przenieś

  • 2017-06-28 12:30:18

    gość: ~90210

    @~Lulek
    list do starosty i radnych
    Wielce Szanowny Panie Starosto oraz Radni Powiatu Strzelińskiego. My mieszkańcy ulicy Orzeszkowej oraz ulic sąsiadujących, wyrażamy swój stanowczy sprzeciw, aby w domu jednorodzinnym przy ulicy Orzeszkowej 17 w Strzelinie powstała Państwowa Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza. Swój sprzeciw argumentujemy przede wszystkim tym, że działalność takiej placówki spełnia kryteria działalności publicznej, o której nie ma mowy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obejmującym teren naszego osiedla. W uchwale dotyczącej zagospodarowania przestrzennego tego terenu wyraźnie jest napisane, iż jest to teren pod zabudowę domków jednorodzinnych. Na tym obszarze dopuszczalne jest jedynie świadczenie usług nieuciążliwych, co jednoznacznie wyklucza funkcjonowanie placówki opiekuńczo-wychowawczej, w której 24 godziny na dobę przebywała będzie spora grupa dzieci i młodzieży. Wydaje się też oczywiste, iż utworzenie takiej placówki powinno być poprzedzone poinformowaniem oraz wyrażeniem zgody okolicznych mieszkańców, co nie zostało zrobione Z doniesień prasowych wynika, iż mieszkańcy Górca, gdzie mieści się owa placówka, byli zapraszani i informowani o planach jej likwidacji czy też budowy nowej. Natomiast mieszkańcy Osiedla Wschodniego - ul. Orzeszkowej jak i ulic sąsiadujących
    z posesją nr 17 zostali całkowicie pominięci, co wydaje się jawnym naruszeniem zasad współżycia społecznego i pogwałceniem jawności życia publicznego.
    Z gazety dowiadujemy się również, że Radni, którzy głosowali nad kwestią utworzenia placówki opiekuńczo-wychowawczej przy ulicy Orzeszkowej 17 w Strzelnie nie otrzymali, jako załącznika, umowy najmu domu pod takową działalność, co wydaje się być niedorzecznością, iż głosują Oni „ZA” lub „PRZECIW”, nie znając warunków najmu domu od osoby prywatnej.

  • 2017-06-28 12:33:09

    gość: ~90210

    @~90210


    Nasuwa się pytanie, dlaczego właśnie ten, a nie inny dom i kto podjął w tej sprawie ostateczną decyzję? Czy wybór domu był poprzedzony rozpoznaniem rynku czy zapytaniem przetargowym – to są pieniądze publiczne.
    Kolejną dość istotną kwestią jest to, iż budynek, o którym mowa, to typowy dom jednorodzinny z lat 80-tych i trudno sobie wyobrazić, aby na 173,91 m/kw zlokalizowanych na 440 m/kw działki pomieścić czternaścioro wychowanków i zapewnić im godne warunki do życia i nauki. Z opisu wynika, że są tam tylko trzy pokoje na pierwszym piętrze przeznaczone na pobyt dzieci, a czwarty pokój planowany jest w piwnicy. Poza tym jeżeli mówimy
    o powierzchni tego budynku to należy zaznaczyć, iż 173,91 m/kw to powierzchnia całkowita domu (wliczając ganek, klatkę schodową, kotłownie, balkony), a powierzchnia użytkowa to około 120 m/kw. Duże wątpliwości budzi również stan techniczny budynku. Trudno sobie wyobrazić żeby te poszkodowane przez życie dzieci umieścić w tak małym domu jak śledzie w beczce. Chyba nie karzecie im mieszkać w piwnicy – więźniowie maję lepsze warunki.

    W świetle powyższych argumentów prosimy uwzględnienie naszego stanowczego sprzeciwu i ponowne zweryfikowanie decyzji o zlokalizowaniu w domu przy ulicy Orzeszkowej 17 w Strzelinie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej. Jesteśmy w gotowości wystąpić na drogę prawną, której celem byłoby zbadanie pod względem formalno-prawnym podjętej decyzji o przekształceniu budynku jednorodzinnego położonego przy ulicy Orzeszkowej 17 w Strzelinie w obiekt, gdzie będzie prowadzona działalność publiczna z pogwałceniem zapisów w planie zagospodarowania przestrzennego.

  • 2017-06-28 14:02:12

    gość: ~Pag

    W nawiązaniu do listu mieszkańców (zamieszczony we wcześniejszych komentarzach) proszę redakcją o zadanie kliku pytań starostwu w Strzelinie.
    1. Czy dzieci będą spały w piwnicy?
    2. Ile osobowe pokoje mają być w nowym domy dziecka?
    3. Ile metrów w pokoju będzie przypadało na każde dziecko. Oczywiście dla każdego pokoju osobno?
    4. Ile osób będzie przypadało na jeden/jedną:
    - toaletę,
    - pisuar,
    - prysznic
    - wannę
    5. Ile jest łazienek?
    6. Czy wszystkie łazienki / sanitariaty będą ogólnie dostępne. Co z toaletami dla personelu?
    7. Czy będzie szatnia dla personelu?
    8. Czy będzie jadalnia dla wychowanków? Jak tak to z czym łączona?
    9. Czy poinformowano okolicznych mieszkańców o planowanym umiejscowieniu nowej placówki?
    10. W jakim trybie wynajęto dom na nową placówkę?
    11. Co łączy właściciela budynku z osobami w starostwie? Kto zna lub spotyka się z właścicielem budynku prywatnie jednocześnie podejmując decyzje o wynajmie (Czy zachodzi konflikt interesu )?
    12. W jaki sposób przebiegały negocjacje z właścicielem domu?
    13. Ile wynosi opłata symboliczna za czas kiedy instytucja jeszcze nie działa?
    14. Kto jest zainteresowany domem w Górcu?
    15. Dlaczego starostwo na siłę sprzedaje Górzec mając jeszcze co najmniej ustawowe 3 lata?
    16. Skąd właściciel domu dowiedział się że starostwo potrzebuje placówki na dom dziecka? Gdzie było to ogłaszane?
    17. Co z planem zagospodarowania przestrzennego które nie przewiduje w tymi miejscu takie działalności?
    18. Czy starosto wie że nie było chętnych na zakup tego budynku pochodzącego z głębokiego PRLu (Nieocieplony, układ pomieszczeń nieadekwatny do planowanej inwestycji)?
    19. Czy planuje się monitoring konaków wychowanków z pobliskim barakiem socjalnym? Jak tak to w jaki sposób? Czy to sąsiedztwo jest zamierzone?
    20. Czy starostwo jest dumne z tego rozwiązania (dzieci stłoczone jedno na drugim byle tyko sprzedać ich obecny dom)????

  • 2017-07-05 22:51:51

    gość: ~Psycholog


    Słowo Regionu

    Marek Rychlica POWIAT 2 tygodnie temu
    Nowy dom dziecka w Strzelinie
    W tym budynku przy ul. Orzeszkowej 17 w Strzelinie prawdopodobnie będzie dom dziecka. Starostwo czeka tylko na pozytywną opinię inspektorów wojewody
    W tym budynku przy ul. Orzeszkowej 17 w Strzelinie prawdopodobnie będzie dom dziecka. Starostwo czeka tylko na pozytywną opinię inspektorów wojewody
    Ocena użytkowników: 0 / 5 Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
    Proszę, oceń OCEŃ
    Starostwo Powiatowe w Strzelinie podpisało umowę najmu pomieszczeń, które zostaną przeznaczone na dom dziecka. Jego lokalizacja to ul. Orzeszkowej 17 w Strzelinie. O warunkach najmu oraz o tym dlaczego przeniesienie działalności z Górca do Strzelina jest korzystne poinformował nas wicestarosta strzeliński Aleksander Ziółkowski.
    - Realizując uchwałę rady powiatu z 25 maja, podpisaliśmy stosowne umowy, które zmierzają do utworzenia placówki dla maksymalnie czternastu podopiecznych. Celowo użyłem tutaj liczby mnogiej, ponieważ pierwsza dotyczy okresu potrzebnego na podjęcie działań zmierzających do uzyskania zgody wojewody dolnośląskiego. Po otrzymaniu takiej zgody zacznie dopiero obowiązywać umowa właściwa. Czynsz został wynegocjowany na poziomie 3 tys. złotych miesięcznie. Jego wysokość zależy również od wysokości i terminu wpłaty. Do czasu uzyskania wyżej wymienionej zgody będzie obowiązywała stawka symboliczna - stwierdził wicestarosta.
    Więcej w wydaniu papierowym...
    KOMENTARZE
    1234567
    PERMALINK62
    MIESZKANIEC GORCA
    Nie zabieracie dzieci
    Cytuję Psycholog:
    Przyglądam się sprawie od początku, postanowiłam zabrać głos. Z psychologicznego punktu widzenia warunki, które chce się tej młodzieży zorganizować, mają dużą szansę wpłynąć na występowanie patologii i nieprawidłowości w rozwoju emocjonalnym. Zbyt małe pomieszczenia, brak miejsca, na odosobnienie, na spokojną rozmowę. Gdzie ta młodzież ma omawiać swoje problemy, które w ich wieku występują w zwiększonej ilości ?, Każdy z nas ma czasem potrzebę pobyć chwilę sam. Czy pokój w piwnicy jest odpowiedni dla młodzieży ? Czy raczej powinien być pomieszczeniem gospodarczym ? A może godność osób pokrzywdzonych przez życie nie jest ważna ? Bo nie mają opiekunów, którzy o nich zawalczą. Młodzież z domu dziecka ma zaburzone poczucie bezpieczeństwa, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju emocjonalnego, a nie zapewniając im odpowiedniej przestrzeni życiowej, zabiera się im całkowicie resztki poczucia bezpieczeństwa, godności, co może skutkować na przyszłość zaburzeniami i występowaniem zachowań patologicznych. Ale najwyraźniej urzędników to nie interesuje lub nie mają wiedzy na ten temat.
    Może zamiast wynajętej willi poustawiać namioty lub boksy ? Będzie taniej.

    Popieram to skandal
    2017-07-05 22:42CYTOWAĆ ZGŁOŚ ADMINISTRATOROWI
    PERMALINK61 +3
    JOHNY
    wizytacja
    Dzisiaj ponoć była/będzie (nie wiem o której godzinie) wizytacja komisji od wojewody.
    Ciekawe jaką ocenę wystawią tej pięknej placówce.
    2017-07-05 13:35CYTOWAĆ ZGŁOŚ ADMINISTRATOROWI
    PERMALINK60 +3
    WREDNY
    Samotność
    Cytuję Psycholog:
    Przyglądam się sprawie od początku, postanowiłam zabrać głos...

    Zgadzam się z Panią/Panem w 100%. Badania robione na więźniach wykazały jednoznacznie, że zbyt mała przestrzeń rodzi agresję. Europejski minimum dla więźniów wynosi 4 m2. Minimum !!! W tym domu dzieci pokoje mają po 10-12, m2 przy czterech dzieciach w pokoju wyjdzie biorąc 12 m pokój - 3 m. Przy pięciu - 2.4 (2m jak pokój 10 m). Z tym że więźniowie nie potrzebują biurek do nauki, szafek na ubrania itd. BĘDĄ MIAŁY GORZEJ NIŻ W PIERDLU i jeszcze starostwo mówi że to chodzi o to aby było jak domu rodzinnym. Kpina.
    Co do samotności to jest toaleta ..... chociaż po zastanowieniu jednak nie. Przy tej ilości osób i toalet trzeba będzie korzystać po 2 dwie osoby na raz, więc z samotności nici.
    Co na to ma do powiedzenia psycholog z domu dziecka? Wszystko ok? Kasa gra? Sumienie w domu dla swoich dzieci? Etyka zawodowa przed drzwiami?
    2017-07-05 13:00CYTOWAĆ ZGŁOŚ ADMINISTRATOROWI
    PERMALINK59 +2
    MIESZKANIAC
    wstyd
    Cytuję Psycholog:
    Przyglądam się sprawie od początku, postanowiłam zabrać głos. Z psychologicznego punktu widzenia warunki, które chce się tej młodzieży zorganizować, mają dużą szansę wpłynąć na występowanie patologii i nieprawidłowości w rozwoju emocjonalnym. Zbyt małe pomieszczenia, brak miejsca, na odosobnienie, na spokojną rozmowę. Gdzie ta młodzież ma omawiać swoje problemy, które w ich wieku występują w zwiększonej ilości ?, Każdy z nas ma czasem potrzebę pobyć chwilę sam. Czy pokój w piwnicy jest odpowiedni dla młodzieży ? Czy raczej powinien być pomieszczeniem gospodarczym ? A może godność osób pokrzywdzonych przez życie nie jest ważna ? Bo nie mają opiekunów, którzy o nich zawalczą. Młodzież z domu dziecka ma zaburzone poczucie bezpieczeństwa, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju emocjonalnego, a nie zapewniając im odpowiedniej przestrzeni życiowej, zabiera się im całkowicie resztki poczucia bezpieczeństwa, godności, co może skutkować na przyszłość zaburzeniami i występowaniem zachowań patologicznych. Ale najwyraźniej urzędników to nie interesuje lub nie mają wiedzy na ten temat.
    Może zamiast wynajętej willi poustawiać namioty lub boksy ? Będzie taniej.


    Rączka rączkę myje co nie widać to ukryje :oops: wstyd,
    2017-07-05 12:52CYTOWAĆ ZGŁOŚ ADMINISTRATOROWI
    PERMALINK58 +1
    PSYCHOLOG
    Komentarz psychologa
    Przyglądam się sprawie od początku, postanowiłam zabrać głos. Z psychologicznego punktu widzenia warunki, które chce się tej młodzieży zorganizować, mają dużą szansę wpłynąć na występowanie patologii i nieprawidłowości w rozwoju emocjonalnym. Zbyt małe pomieszczenia, brak miejsca, na odosobnienie, na spokojną rozmowę. Gdzie ta młodzież ma omawiać swoje problemy, które w ich wieku występują w zwiększonej ilości ?, Każdy z nas ma czasem potrzebę pobyć chwilę sam. Czy pokój w piwnicy jest odpowiedni dla młodzieży ? Czy raczej powinien być pomieszczeniem gospodarczym ? A może godność osób pokrzywdzonych przez życie nie jest ważna ? Bo nie mają opiekunów, którzy o nich zawalczą. Młodzież z domu dziecka ma zaburzone poczucie bezpieczeństwa, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju emocjonalnego, a nie zapewniając im odpowiedniej przestrzeni życiowej, zabiera się im całkowicie resztki poczucia bezpieczeństwa, godności, co może skutkować na przyszłość zaburzeniami i występowaniem zachowań patologicznych. Ale najwyraźniej urzędników to nie interesuje lub nie mają wiedzy na ten temat.
    Może zamiast wynajętej willi poustawiać namioty lub boksy ? Będzie taniej.

  • 2017-09-19 21:44:17

    gość: ~Wyborca

    ostatnio dodany post

    To co wygaduje V-ce Starosta o powodach przeniesienia Domu Dziecka w Górcu do Strzelina to jakiś bełkot.!!! I kto to mówi? Nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym. Nie tylko zaburza się poczucie bezpieczeństwa dzieci, ale również zdecydowanie wpływa na warunki socjalno-bytowe dzieci. Już sam pobyt w tego typu placówce to stres dla dziecka, a fundowanie pseudo domowych warunków to okrucieństwo podszyte zupełnie innymi intencjami. W kasie Starostwa brakuje pieniędzy, więc Panowie Warcholiński i Ziółkowski szukają pieniędzy na długi jakie narobili w czasie swojej kadencji, odszkodowanie dla zwolnionego pracownika 2 mln., długi szpitala, itp. Po prostu wstyd!!!. A co na to pozostali radni wywodzący się z kręgów pedagogicznych? Brak słów na Waszą obłudę. Rozgrywki dzieci to okrucieństwo nie do przyjęcia. Podawanie kwoty 10 tysięcy zł.wymaganej na remont drzwi jako przykładu świadczącego o ewentualnych kosztach remontu całego obiektu jest żałosne. Czym że jest ta kwota wobec długu zaciągniętego na SCM.