Express-Miejski.pl

Piekli podpłomyki i bawili się przy folkowej muzyce

Pierwszy jarmark świętojański w parku miejskim fot.: bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Około 200 osób bawiło na pierwszym Średniowiecznym Jarmarku Świętojańskim. Powodzeniem cieszył się darmowy bigos i puszczanie wianków na rzece.

Impreza odbyła się w parku miejskim przy ulicy Okrzei. Zajęcia dla najmłodszych zorganizowano na kilku stoiskach. Chętni mogli zobaczyć, jak dawniej robiło się papier. Były też warsztaty lepienia naczyń z gliny i stanowisko pieczenia podpłomyków.
- To najstarsza forma chleba. Robienia placków uczyła mnie moja babcia. Pieczono je na przedwojennej kuchni. Nigdy nie zapomnę smaku i zapachu podpłomyków – mówi Agnieszka Rosińska ze Strzelina, która na festyn przyszła z córką.
Na innych stoiskach prezentowano średniowieczne miecze, kolczugi, hełmy i tarcze. Nie zabrakło chętnych, którzy przymierzali zbroje pozując do zdjęć. Większość kramów, przy których odbywały się warsztaty była mocno oblegana głównie przez dzieci.
- To nasz pierwszy jarmark. Zdecydowaliśmy, że warto rozpocząć lato wydarzeniem w parku miejskim. Przyczyniło się do tego rozpoczęcie wakacji i noc świętojańska. Chcieliśmy nawiązać też do tradycji słowiańskich. Zobaczymy, czy pomysł spodoba się mieszkańcom – tłumaczy Dorota Pawnuk, burmistrz Strzelina.
Maluchy pod okiem instruktora robiły wianki i rzucały je na wodę. Obrzęd związany jest z tzw. nocą kupały, która wywodzi się ze słowiańskiej obyczajowości. Od niedawna święto jest jest rodzimą alternatywą wobec zachodnich walentynek. Podczas nocy sobótkowej młode niewiasty plotły wianki z kwiatów i magicznych ziół, później wrzucano je do rzeki. Poniżej czekali chłopcy, którzy próbowali wyłapywać wianki.
Na jarmarku serwowano darmowy bigos. Chętnych nie brakowało. Na scenie wystąpiły Husynianki z Gęsińca.
- Dla dzieci jest u nas sporo imprez, jednak brakuje historycznych. Ten jarmark jest wyjątkiem. Maluchy są bardzo zadowolone – podkreśla Beata Dobrowolska, mieszkanka Strzelina.
Jarmark trwał do wieczora. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała straż miejska i policja. Organizatorzy: Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin oraz Strzeliński Ośrodek Kultury.

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA