Express-Miejski.pl

Oryginalne produkty na jarmarku powiatu strzelińskiego

Jamark zorganizował powiat fot.: bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Koła gospodyń, stowarzyszenia i rękodzielnicy wzięli udział w jarmarku produktu lokalnego. Kulminacyjnym momentem był konkurs na „Najlepszy Produkt Lokalny”.

Po raz ósmy starostwo zorganizowało Jarmark Produktu Lokalnego Powiatu Strzelińskiego. W rynku stanęło kilkadziesiąt straganów handlowych i gastronomicznych z wyrobami rękodzielniczymi. Oferowano zioła, miód, wyroby masarskie i dziesiątki innych, lokalnych produktów.
- Nie chodzi wyłącznie o wieś, ale zaprezentowanie swoich produktów. Każdy handlowiec czy rzemieślnik ma możliwość zaprezentowania się potencjalnym odbiorcom. Kapituła będzie oceniać wyroby w trzech kategoriach – mówi Marek Warcholiński, starosta powiatu średzkiego.
Stowarzyszenie św. Celestyna w Strzelinie prezentowało rzeźby i naczynia gliniane wypalane w piecach. Organizacja działa w kilku obszarach: medycyna, rehabilitacja, edukacja oraz praca dla osób niepełnosprawnych. Na jednym ze stoisk serwowano zioła pochodzące z upraw w gminie Borów.
- Mamy dżemy wiśniowe i czereśniowe z nutą lawendy. Sprzedajemy też sadzonki. Wszystko pochodzi z naszej prywatnej plantacji, która co roku powiększa się. Skąd wzięła się pasja? Kiedyś na wycieczce w Chorwacji zakochałam się w lawendzie i miłość trwa do dziś – opowiada Justyna Żygadło z Opatowic w gminie Borów.
Oryginalne produkty serwowało Koło Gospodyń Wiejskich w Borowie. Po ciasta, krokiety i pierogi ustawiała się spora kolejka chętnych. Panie serwowały też pyszny chleb ze smalcem i ogórkiem.
- Od lat same przygotowujemy produkty. Niestety mąkę musimy kupować. Wyroby na jarmark do późnych godzin nocnych przygotowywało osiem dziewczyn – relacjonuje Krystyna Jędrzejewska z Borowa.
Na jarmarku swoje punkty informacyjne miało też wiele instytucji: policja, urząd pracy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelinie, magistrat i  Strzelińskie Centrum Kultury. Informacji edukacyjnych udzielano w namiocie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawczego w Ludowie Polskim. Pokazy walk średniowiecznych przygotowała Chorągiew Księstwa Ziębickiego. Na scenie Fakir Radomes Show prezentował pytona tygrysiego. Nie zabrakło też kata i inkwizytora z Nysy.

Po przeliczeniu wszystkich głosów nagrodę w kategorii „rzemiosło i rękodzieło” zdobyli:
1 miejsce: Zakład Aktywności Zawodowej „Celestyn” - ceramiczna beczka na kapustę.
2 miejsce: Beata Woźniak „Ceramika Artystyczna” - filiżanki ręcznie malowane.
3 miejsce: Grażyna Bagińska – torebki własnego projektu z motywem kwiatu malwy.

W kategorii „gastronomia i produkt spożywczy
Masarnia 3 x M Mariola Marek Michniewicz
Wyróżnienie otrzymali: Restauracja Ambrozja i Tłocznia „Silesia” ze Strzelina.
Nagrodę publiczności otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Brożca.

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA