Express-Miejski.pl

Na placu zabaw otwarto budkę z książkami

Mini - wypożyczalnia w parku przy Okrzei fot.: bom/ug

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W oszklonej budce przypominającej karmnik znajdują się książki dla dzieci. Można z nich korzystać na miejscu. Nową „czytelnię” obserwuje kamera straży miejskiej.

Od dawna wiadomo, że czytanie rozwija młode umysły. Jest też formą kontaktu z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą. Według specjalistów nadmiar internetu i częste korzystanie z mediów elektronicznych powoduje u dzieci problemy emocjonalne. Pomysł wymiany książek w parku podoba się mieszkańcom Strzelina.
- To świetny pomysł. Czytanie w domu, bibliotece, na powietrzu i w każdej innej formie rozwija dzieci. Na pewno znajdzie się grono mam, które będą codziennie korzystały z czytelni – mówi pani Iza, która na plac zabaw przyszła z siedmioletnią córką.
Budka znajduje się w parku miejskim przy ulicy Okrzei. Działa od kilku dni. Czy nie zniszczą jej wandale? Każdy przypadek wandalizmu należy zgłaszać do straży miejskiej. Miejsca pilnuje też kamera – tzw. fotopułapka.
- Pomysł skopiowaliśmy od naszego partnera czeskiego z miasta Svitavy. Tam również znajduje się podobna budka z ławeczkami. Bardzo proszę mieszkańców, aby bajki już przeczytane nie wyrzucać na makulaturę, ale wkładać do budki – informuje Dorota Pawnuk, burmistrz Strzelina.
Pomysłodawcy mają nadzieję, że budka długo będzie służyć maluchom. W "czytelni" można zostawiać różne książki.

Pomysł nie jest nowy. Narodził się w latach 90. w Wielkiej Brytanii. To bookcrossingu, czyli „krążenie książek”. Zazwyczaj punkty wymiany książek dla osób dorosłych znajdują się w kawiarniach, przy bibliotekach, czy na uczelniach. Rzadziej można znaleźć ciekawe czytadło na ławce czy parapecie okiennym, ale i to się zdarza. We Wrocławiu działa 6 publicznych skrzynek bookcrossingowym, m.in. na Dworcu Głównym. Można tam znaleźć wolumeny najczęściej niechciane lub przestarzałe poradniki i książki specjalistyczne, które nie znajdują amatorów.

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA