Express-Miejski.pl

Remontują elewację zabytkowego kościoła w Brożcu

Remontowany kościół w Brożcu fot.: fb/parafia

Po ostatniej zimie z murów zaczął odpadać tynk. Zagrażało to bezpieczeństwu wiernych. Pieniądze na remont pochodzą z parafii, magistratu i marszałka.

Chodzi o remont elewacji zabytkowego Kościoła pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła w Brożcu. Ta oryginalna gotycka budowla zlokalizowana na wzniesieniu przy drodze z Oławy do Strzelina. Według księdza Janusza Betkowskiego po ostatniej zimie wystąpiły liczne odspojenia tynku na wieży świątyni. To szpeciło budowlę i zagrażało bezpieczeństwu ludzi.

- Przygotowany został projekt remontu. Ponieważ środki, które posiadała parafia były zbyt małe, wystąpiliśmy o dotację na ochronę zabytków do gminy Strzelin i urzędu marszałkowskiego. Łącznie otrzymaliśmy 60 procent dotacji. Pozostałe środki zostały zgromadzone przez parafian. Niedawno odbyła się wizytacja konserwatora zabytków z urzędu wojewódzkiego. Pani konserwator była zadowolona z prowadzonych prac – mówi duchowny.

W najbliższych dniach zostanie wybrany przez konserwator kolor elewacji. Proboszcz ma nadzieję. że prace przebiegną bez komplikacji a odnowiony zabytek będzie chlubą i dumą parafian.

Na terenie gminy prowadzone są również inne prace przy świątyniach. Dobiega końca remont schodów prowadzących do kościoła Jana Kantego w Nieszkowicach. Wykonawca firma budowlana z Grzegorzowa kończy układanie nowej, granitowej nawierzchni schodów. Kolejnym etapem będzie montaż balustrady.

bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA