Express-Miejski.pl

Chroń swoje konto: nie otwieraj podejrzanych mejli

Zabezpiecz swój telefon i komputer. Pamiętaj o aktualizacjach fot.: Fb/policja

Coraz więcej ludzi korzysta z obsługi kont bankowych przez internet. Dokonujemy przelewów komórką, smartfonem lub innym urządzeniem. Czy jest to bezpieczne?

Tomasz Abramowski z firmy transportowej ze Strzelina odradza prowadzenie konta przez internet. Jego zdaniem elektronika rozwija się zbyt szybko, aby ją ogarnąć. Z aktualizacją zabezpieczeń nie nadążają firmy produkujące systemy zabezpieczające. Luki wykorzystują hakerzy. Co pewien czas media nagłaśniają spektakularne włamanie na osobiste konta.

- Zawsze ufałem antywirusom i zabezpieczeniom. Do momentu, kiedy nie zobaczyłem, jak nastoletni syn mojej znajomej z Niemiec za pomocą smartfona potrafi w ciągu kilkunastu minut wejść na czyjeś konto. Od tej pory przestałem ufać zabezpieczeniom – mówi pan Tomasz.

Specjaliści z banku spółdzielczego w Strzelinie przekonują, że prowadzenie bankowości internetowej jest bezpieczne pod warunkiem, że respektuje się pewne zasady. Jak chronić swoje dane? Podstawą jest ochrona numerów kont i danych osobowych. Bank nigdy telefonicznie lub mejlowo nie prosi klienta o login i hasło.

- Zabezpiecz swój telefon i komputer, pamiętaj o aktualizacjach i czyszczeniu przeglądarki internetowej. Nie otwieraj podejrzanych mejli i korzystaj z bezpiecznej sieci wi-fi. Wymyśl długie, unikatowe hasło do swojego konta – radzi specjalista.

Powinniśmy też sprawdzać ostatnią datę logowania i korzystać ze stałych zleceń z rachunku. Ważne jest również korzystanie z limitów do transakcji. Należy też uważnie czytać esemesy, które dostajemy z banku. W razie jakichkolwiek podejrzeń klient powinien szybko skontaktować się z bankiem.

W 2015 roku istniała poważna luka w systemie Android, która umożliwiała hakerom włamanie. Według informatyków w niemal we wszystkich wersjach tego systemu istniała podatność na zdalne przejęcie kontroli nad smartfonem. W jaki sposób? Na przykład poprzez odpowiednio przygotowaną wiadomość MMS zawierającą nagrany filmik. To nie koniec. Za pomocą dźwięków można złamać zabezpieczenia modułu komórki. Umożliwia to zakłócenie i podanie do mikroprocesora nieautoryzowanych instrukcji.

bom

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Chroń swoje konto: nie otwieraj podejrzanych mejli

    2017-07-20 08:39:58

    gość: ~Res

    ostatnio dodany post

    mejl czy mail?- esemes czy SMS? nie dziwię się ze włamują się autorowi na konto...

REKLAMA