Express-Miejski.pl

Podpisano porozumienie w sprawie klastra. Co to takiego?

Podpisanie umowy w Urzędzie Miasta i Gminy w Strzelinie fot.: UMiG

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Klaster (umowa) ma pomóc w realizacji budowy np. elektrowni wiatrowych lub montażu baterii słonecznych. W strzelińskim magistracie podpisano porozumienie w tej sprawie.

Dokument podpisało pięć gmin – Strzelin, Kondratowice, Wiązów, Przeworno i Domaniów. Co to jest klaster? Ogólnie mówiąc to umowa w celu wspólnego równoważenia podaży oraz zapotrzebowania na energię lub paliwa gazowe w gminach. Do celów klastra należy ochrona środowiska, bezpieczeństwo energetyczne, edukacja ekologiczna i rozwijanie odnawialnych źródeł energii.

- Co daje klaster? Strzelin ma własną spółkę w zakresie energetyki odnawialnej. Dzięki temu mieszkańcy mają jedno centrum kompetencji. Jeśli pojawią się pomysły budowy np. elektrowni wiatrowej, mikroisntalacji, fotowoltaiki, to daje mieszkańcom uzyskania wszelkich informacji w tym temacie. Klaster, to również zgrupowanie ekologiczne - tłumaczy Jacek Ryński, członek rady spółki Strzelin PS Energetyka Odnawialna.

W Niemczech energetyka odnawialna zapewnia 85 procent dostaw energii do mieszkań i firm. Docelowo przez klaster ma być też tańsza energia dostarczana ludziom.

Gmina Strzelin będzie mogła ubiegać się o pieniądze z Unii na budowę farmy fotowoltaicznej w Muchowcu oraz mikroinstalacji, których zainteresowanie montażem wykazało bardzo dużo mieszkańców. Klaster daje możliwość wymiany informacji pomiędzy gminami. To również promocja oryginalnych rozwiązań ekologicznych i ograniczenie emisji trucizn. Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich za pomocą publikacji ma rozpowszechniać wiedzę o najnowszych osiągnięciach naukowych w zakresie innowacyjnej energetyki i gospodarki niskoemisyjnej.

bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA