Express-Miejski.pl

Weto prezydenta Andrzeja Dudy popierają samorządowcy

Protest pod sądem rejonowym fot.: A. Szloser

Przez kilka dni pod budynkiem sądu w Strzelinie odbywały się protesty. Co o tych wydarzeniach sądzą mieszkańcy, radni i wicestarosta?

W ciągu ostatnich dni rosło napięcie pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami reformy PiS. W wielu miastach dochodziło do przepychanek i awantur. Zwolennicy Platformy, Nowoczesnej i KOD-u uważają, że reforma mogła być zamachem na demokrację i na niezależność sądów. Prawo i Sprawiedliwość przekonywało, że zmiany spowodują m.in. lepsze traktowanie na wokandach zwykłych obywateli i przyśpieszą rozprawy. Sędziów, którzy łamaliby prawo dyscyplinowałaby tzw. Izba Dyscyplinarna przy Sądzie Najwyższym.

- Chodzi o to, aby sądownictwo było w Polsce lepiej zorganizowane. Co to oznacza? Sędziowie mogliby rozstrzygać spory w spokoju i niezawisłości oraz wydawać prawidłowe werdykty – mówi Sebastian Kaleta, rzecznik ministera sprawiedliwości.

Sędziowie przekonują, że jest to fatalny układ „centralnego” zarządzania sądami poprzez prokuratora generalnego, który będzie decydował, kto zostaje w palestrze.

- Mimo wszystko jestem za projektem PiS. Reforma ma ostatecznie zaprowadzić porządek. Ten, kto nie miał sprawy, to nie wie, z jaką bezczelnością ludzie spotykają się w sądach. Nie bez powodu w kraju działa wiele stowarzyszeń osób poszkodowanych przez wymiar sprawiedliwości – uważa pani Leokadia Groniec, emerytka ze Strzelina.

Co o wecie mówią samorządowcy?

- Jestem bardzo zadowolona z decyzji pana prezydenta. Jest jeszcze trzecia ustawa, jednak te dwie dają pełną satysfakcję. Prezydent postawił warunki i pokazał, że ma charakter. Jeśli powiedział, że ustawy wcześniej nie były z nim konsultowane, to rzeczywiście tak się działo – mówi Anna Horodyska, radna wojewódzka.

Zdaniem wicestarosty Aleksandra Ziółkowskiego sądy w Polsce nie funkcjonują dobrze. Przewlekłość procedur, kuriozalne wyroki, ekscesy z udziałem sędziów to tylko część spraw, które można zarzucić trzeciej władzy. PiS, realizując swój program wyborczy, zaproponował zmianę tej sytuacji.

- Zarzuca się proponowanym ustawom niezgodność z Konstytucją, której zapisy nie po raz pierwszy interpretowane są niejednoznacznie. Próbując wyrobić sobie opinię, zajrzałem do Konstytucji, która w artykule 176 stwierdza: „Ustrój i właściwość sądów oraz postępowanie przed sądami określają ustawy”. Rządząca większość zaproponowała więc stosowne ustawy, do czego miała pełne prawo. Podobnie jak prezydent skorzystał ze swoich praw do zawetowania proponowanych ustaw, dostrzegając ich braki. Mam nadzieję, że rządząca większość wyciągnie wnioski z zaistniałej sytuacji i w porozumieniu z prezydentem, bez ambicjonalnych sporów, przygotuje odpowiednie ustawy, które pozbawione będą dostrzeżonych usterek  i nieścisłości – przekonuje Aleksander Ziółkowski.

Lewica jest „za”

Weto Andrzeja Dudy popiera również lewica. Co o tej decyzji myśli Damian Serwicki - przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Strzelinie?

- Prezydenckie weto to jedyna słuszna decyzja, jaką mógł podjąć Andrzej Duda. Moim zdaniem kluczową rolę odegrały protesty i to, że setki tysięcy Polaków w całym kraju wyszło na ulicę. Sam uczestniczyłem w jednym z takich protestów pod Sądem Rejonowym w Strzelinie. Obywatele pokazali, że potrafią się jednoczyć w ważnych sprawach dla naszego kraju. Liczne ruchy obywatelskie poniekąd wymusiły taką decyzję na głowie państwa. Cieszę się, że tak się stało, bo być może, następnym razem partia rządząca trzy razy się zastanowi zanim coś zrobi. Na razie fundowali Polakom szereg ustaw, które pod osłoną nocy, bez żadnych konsultacji z narodem, przepychali w budynku Sejmu. Dziś parlamentarzyści z PiS-u dostali srogą lekcję demokracji od obywateli – kończy przewodniczący.

W niedzielę pod sądem w Strzelinie protestowało około 20 osób.

Jacek Bomersbach

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Weto prezydenta Andrzeja Dudy popierają samorządowcy

    2017-07-25 22:53:30

    gość: ~igor

    ostatnio dodany post

    A ja jestem zawiedziony panem prezydentem!!!

REKLAMA