Express-Miejski.pl

Po co kosztowne referendum, skoro szpital będzie istniał?

Strzelińskie Centrum Medyczne fot.: e-zdrowie

Szpital w Strzelinie znalazł się na liście placówek, którym nie grozi likwidacja. Wcześniej kilka tysięcy osób domagało się referendum w sprawie przeszłości szpitala.

Przypomnijmy. W 2016 roku inicjatorzy referendum zebrali ponad 4 tys. podpisów od mieszkańców. Na karcie znalazłoby się pytanie – Czy chcesz, aby w powiecie strzelińskim istniał szpital z trzema oddziałami? Rada powiatu nie zgodziła się na plebiscyt. Dlaczego? Dane ponad tysiąca osób miały np. nieczytelne podpisy, zamazane numery pesel, czy brak wpisanego adresu.

- Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uznał, że rada powiatu nie powinna, aż tak doszukiwać się błędów. Sędziowie wydali korzystny wyrok dla inicjatorów referendum. Jednak rada odwołała się do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) w Warszawie. Mimo to, uważam, że chęć zorganizowania referendum jest bezcelowa. Powiat będzie musiał ponieść spore koszty zorganizowania głosowania – twierdzi Aleksander Ziółkowski, zastępca starosty strzelińskiego.

Obecnie starostwo w Strzelinie czeka na ostateczny werdykt, który niedługo zapadnie w NSA. Zorganizowanie referendum kosztowałoby powiat ok. 60 tysięcy złotych. Tym bardziej, że istnienie Strzelińskiego Centrum Medycznego nie jest zagrożone. W czerwcu tego roku placówka trafiła na listę sieci dolnośląskich szpitali, które zapewniają mieszkańcom świadczenie usług lekarskich. Strzelińskie Centrum Medyczne (SCM) ma obowiązek zagwarantować ludziom nie tylko leczenie szpitalne, ale również dostęp do poradni specjalistycznych i rehabilitacji.

- Do tej pory istniał skomplikowany system finansowania łącznie z ogłaszaniem konkursów. Od października zmieni się jego finansowanie. Teraz szpitale mają otrzymać budżet na bazie kontraktu z 2015 roku. Ma on być nieco większy – kończy wicestarosta.
Nam nie udało się telefonicznie skontaktować z inicjatorami referendum. Chcieliśmy ich zapytać, czy mimo zapewnień, że szpitalowi nic nie grozi nadal chcą przeprowadzić plebiscyt.

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA