Express-Miejski.pl

Zobacz, co znaleziono w kuli na wieży ratusza

Uroczystość otwarcia kapsuły czasu fot.: bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Pieniądze, poniemieckie gazety i zdjęcia ważnych osobistości znajdowały się w metalowym pojemniku. Był też podręcznik z nutami organisty z 1771 roku.

Uroczyste otwarcie kapsuły czasu z udziałem burmistrza, inwestora i mieszkańców odbyło się w sali widowiskowej biblioteki. W kuli znajdował się niewielki otwór, który powstał od uderzenia pioruna. Widać zniekształcenia spowodowane działaniem wysokiej temperatury.

- Wcześniej kapsuły nie otwieraliśmy. Czekaliśmy do dzisiejszego dnia. Przygotowania do remontu wieży trwały prawie trzy lata – mówił Jerzy Krochmalny, burmistrz Wiązowa.

Podczas prac na dół ściągnięto dzwony pochodzące z 1640 roku. Oba ważą około 200 kg. W pomieszczeniach znaleziono też pergaminowe opakowanie po tytoniu.

- Widać napis - sklep kolonialny w Wiązowie. Wieś była wówczas znana z uprawy ogórków i tytoniu. Niestety opakowanie znaleźliśmy puste. Prawdopodobnie używkę zużyli robotnicy, którzy wówczas tam pracowali – tłumaczy Zbigniew Michułka, dyrektor gminnego zespołu oświaty.

Znaleziono też deskę, która była częścią schodów prowadzących na wieżę. Widać na niej podpisy robotników z 1873 roku. Przedmioty z wieży m.in. butelki po impregnatach do drewna i gazetę pochodzącą z 1949 roku zgromadzono w sali wiązowskiego magistratu.

Zdjęcia, pieniądze i dane statystyczne

Na uroczystość otwarcia kulę przeniesiono do biblioteki. Pojemnik otworzył burmistrz. Napięcie rosło. W jednym z zawiniątek znajdowały się monety z lat 1802 – 1867. W innym opakowaniu znaleziono zdjęcia ważnych osobistości. Była też fotka wiązowskiego ratusza.

- To książka nauki gry na akordeonie. Wydanie pochodzi z 1771 roku. Są też gazety m.in. Breslauer Zeitung (Gazeta Wrocławska) i Schlesische Folkzeitung – tłumaczyła jedna z pań.

Z pojemnika wyjmowano kolejne skarby m.in. ważne dekrety i pisma z informacjami o Dolnym Śląsku. W zwitku papieru znaleziono śpiewnik protestancki. Był też traktat o „Harmonii” Carla Depene. O autorze znaleźliśmy notkę, że był muzykiem. Przez jakiś czas przebywał w katolickim seminarium duchowym we Wrocławiu. W kapsule znaleziono też dokumenty z urzędu stanu cywilnego (Personenstandes), w których znajdowały się dane statystyczne.

- Każdy przedmiot będzie studiowany i opisany, aby wszystkie, ważne informacje przekazać Państwu i przyszłym pokoleniom – mówił burmistrz.

Co wiadomo o ratuszu?

Pierwsze wzmianki o budowli pochodzą z 1285 roku. Był to wówczas budynek drewniany, jak inne w tym czasie na Śląsku. W 1557 ratusz strawił pożar. Budynek odbudowano w latach 1574-1585. Jednak po latach został ponownie zniszczony przez wojska szwedzkie w czasie wojny trzydziestoletniej. Obecny (murowany) ratusz powstał w 1646 roku. Był jednak wielokrotnie przebudowywany. Nad tarasem znajdowały się wmurowane kartusze herbowe oraz tablica herbowa z napisem: 1252-2002  - 750 lat Miasta Wiązów.

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA