Express-Miejski.pl

Na sesji miejskiej odwołano opozycję. Awantura o przedszkole i nowy ratusz

Pierwsza po wakacjach sesja. Było "gorąco" fot.: bom / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Mandat stracili Renata Dobucka i Julian Kaczmarek. Radni zapowiedzieli, że będą się odwoływać. Wcześniej ostra debata o budowę nowego ratusza i skargi na przedszkole.

Na zebraniu przegłosowano decyzję w sprawie powołanie spółki, która będzie monitorować budowę ratusza. Ma on stanąć przy wieży widokowej na Rynku w Strzelinie. Większość radnych była za budową obiektu. Prace mają się rozpocząć za rok. Nie wiadomo, kiedy zakończy się budowa.

- Strzeliński Rynek potrzebuje ratusza. Wieża nie może stać sama ponieważ została zaprojektowana tak, aby okalały ją budynki z zewnątrz. Oprócz tego Strzelin zasługuje na to, aby mieć swoje centrum. Powołanie spółki jest konieczne. Oczywiście jako gmina, moglibyśmy własnymi siłami wybudować ratusz, jednak wtedy musielibyśmy mocno się zadłużyć – przekonuje radny Michał Ostrowski.

Niedługo zostanie powołana spółka Ratusz, która będzie zajmować się pozyskiwaniem pieniędzy, prowadzeniem inwestycji i administrowaniem obiektu. Pomysł wzbudził kontrowersję wśród opozycji. Radna Renata Dobucka pytała, czy istnieje analiza finansowa spółki?

- Moja ocena jest taka: zbliżają się wybory, dlatego ogłoszono budowę ratusza. To klasyczna „kiełbasą wyborczą i zadłużanie gminy poprzez zakładanie spółek. Gmina chce realizować coś, co jest luksusem – twierdzi Julian Kaczmarek.

Jego zdaniem lepszym pomysłem jest wydanie pieniędzy na budowę dróg lub innych, bardziej potrzebnych inwestycji. Burmistrz Dorota Pawnuk ogłosiła, że na remonty dróg są pieniądze i ten cel jest realizowany.

Awantura o przedszkole przy Asnyka i radnych

Kolejna „gorąca”dyskusja dotyczyła przedszkola przy ulicy Asnyka w Strzelinie. Skarga na placówkę wpłynęła do kuratorium. Omawiano ją również na komisji rewizyjnej w Urzędzie Miasta i Gminy w Strzelinie. O co chodzi?

- Jedna z pań skarży się na działalność placówki. Mieliśmy już chyba 20 kontroli. Wszystkie zalecenie służb są realizowane. Kobieta chce mieć wgląd we wszystkie dokumenty i chce zniszczyć właścicieli , jednak powód walki z przedszkolem leży zupełnie, gdzie indziej. W swojej prywatnej walce nie liczy się z nikim – tłumaczy jeden z pracowników, który był na sesji.

Kontrolę przeprowadziło Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, ale żadnych błędów się nie doszukało. Skarżąca się mieszkanka chce cofnąć przedszkolu rejestrację i wszelkie dotacje. Radny Damian Serwicki wytłumaczył, dlaczego decyzja nie ma uzasadnienia.

- Komisja rewizyjna stwierdziła, że skarga tej pani jest bezzasadna – podsumował radny Serwicki.

W dalszej części zebrania odwołano radnych Renatę Dobucką i Juliana Kaczmarka.

- Odwołanie nas było dla wszystkich radnych z Platformy oczywiste. Przeciw głosował tylko radny Stanisław Furdykoń. Już rok temu podjęto próby wygaszenie mojego mandatu. Powód? Prowadzenie prywatnej działalności gospodarczej na mieniu komunalnym. Jedak, ja żadnej działalności nie prowadzę – mówi Renata Dobucka.

Opozycyjni radni tłumaczą, że już od dawna burmistrz chciała ich zdyskredytować i usunąć z rady. Odwołają się od decyzji usunięcia ich z rady.

Podziękowania dla sportowców i byłego radnego

Burmistrz podziękowała Kamili Żołądek i Wiktorii Rabie – zawodniczkom Uczniowskiego Klubu Sportowego Tygrysy za zdobycie trzeciego miejsca w wicemistrzostwach Polski w siatkówce plażowej. Obecnie klub ze Strzelina znajduje się na pierwszym miejscu w rankingu. Za współpracę podziękowano również Andrzejowi Grondysowi, który w tym roku stracił mandat radnego. Pełnił on funkcję przez 15 lat.

- Pan Andrzej kawał życia poświęcił pracy dla naszej gminy. Bardzo dziękuję za godne reprezentowanie mieszkańców miasta i gminy Strzelin – podziękowała burmistrz.
Na sesji nadano też nową nazwę przedszkolu przy ulicy Ogrodowej w Strzelinie.

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA